A Szépség inspirál, a kreatív dolgok felvidítanak minket!
A boldogság, a szépség és a jóság összefonódik a Gyűrűk Urában. Völgyzugoly és Lothlórien a fény és a szépség lakhelye. Mordor, Vasudvar ennek az ellenkezője, sötét rút és kopár. A Regény boldogtalan és gonosz karakterei fizikailag is csúnyák (Szauron, Gollam és az orkok) míg a boldog és erényes szereplők szépek (Arwen, Galadriel, Legolasz, Gandalf), de legalábbis kellemes megjelenésűek (Frodó, Samu, Faramir). Sőt Tolkien művében a boldog népeket művészinek és kreatívnak ábrázolja. Igaz ez a tündékre, Valinor halhatatlanjaira, a númenori dúadánokra és a születő Gondor erős építőire. Még az egyszerű hobbitok is, ahogy Tolkien mondja: „Hosszú ügyes ujjaikkal igen sok és tetszetős holmit tudnak készíteni.” Ezzel ellentétben az orkok sötét, csúf településeken élnek, mocskos ruhát viselnek, pocsék ételeket esznek, és el akarnak pusztítani minden szépséget, amivel csak találkoznak.
Ha valami harmonikus, akkor az szép is, valószínű ezért vonzódunk a szép dolgokhoz, és kellemes arcú személyekhez.
Tolkiennek igaza van: szükségünk van a szépségre az életünkben (otthon, az iskolában, a munkahelyen, környezetünkben). A csúf elerőtlenít, elcsüggeszt, míg a szépség inspirál és felfrissít, új erőt ad nekünk. Tolkien szerint kapcsolat van a kreativitás és a boldogság között. A legboldogabb pillanataink gyakran elmerülések a tudattalanban, ez a közös a művészekben, a táncosokban és az írókban, képesek elmerülni teljesen abban, amit épp csinálnak. Abraham Maslow pszichológus szerint, „ott vannak elmerülve, elbűvölve, elmélyedve a jelenben, az adott helyzetben, az itt és mostban, a kérdéses folyamatba.” És ez nagyon fontos, hogy a jelenben tudjunk élni, és élvezzük is azt. Mert aki a múltban ragad az depressziós és szomorú lesz, aki folyton csak a jövőről gondolkozik az stresszes szorongó, félelemmel teli személlyé válik. Az itt és mostban kell jelen lennünk, észrevenni az élet apró szépségeit, örömeit. Hogy egy kisvirág nyílik az aszfalt mellett vagy, hogy a szellő simogat és enyhülést hoz a nagy melegben. Vagy az is boldoggá tehet minket, ha játszunk a gyerekünkkel, kutyánkkal. A háziállatok képesek kiragadni minket a mindennapok gondjai közül, ha elmerülünk a kutyánkkal való játszás közben, akkor elfelejtünk gondolkozni és ez jó, mert akkor a jelen pillanatra figyelünk és élvezzük azt.
Mint gondolkodó lények képesek vagyunk tudatosítani a múltat a jelent és a jövőt. Akik nem vesznek tudomást a múltról, elfelejtkeznek róla, annak nem lesznek gyökereik, mert az ember a biztos hátteret, alapokat a családjától kapja, akikkel együtt él az élete első szakaszában. Akik nem terveznek jövőt, akik nem szőnek álmokat, nem tűznek ki célokat maguk elé, azok csak céltalanul, értelmetlenül, feladat nélkül sodrodnak az életben. Fontos, hogy a múltra támaszkodva tervezzük a jövőt, de a jelenben kell élnünk! Minden nap törekedjünk arra, hogy figyelmünket önmagunkra és az életre irányítsuk, vegyük észre, hogy mi történik körülöttünk, és mi megy végbe bennünk. Jelenben élni annyit jelent, hogy tudatosan figyelünk a világra és magunkra, tudatosan éljük át, amit teszünk, ez fegyelmezettséget követel. Ez egy kihívás, hogy felelősek legyünk az életünkért, mert ha figyelemmel irányítjuk és alakítjuk az életünk úgy, ahogy elterveztük, akkor nem hibáztathatunk másokat, hogy nem úgy alakulnak a dolgaink, akkor az összes felelősség a miénk. Ne hagyjuk, hogy az érzelmeinket a külső világ befolyásolja, tudatosan figyeljük meg a szituációt, amiben vagyunk, és aszerint cselekedjünk, azt tegyük, amit az eszünk sugall, ne pedig az érzelmeink szerint reagáljunk. Így sok veszekedést sértődést és fájdalmat kerülhetünk el, mert nem reagálunk rögtön, hanem ésszerűen cselekszünk. Így a nap végén kevesebb dolog lesz, amit megbánunk, mert elhamarkodottan olyan dolgokat mondtunk ki, amit nem kellett volna. És az energiáinkat sem szórjuk szét a fölösleges idegeskedése miatt.
Ajánlom, hogy mindennap végezzük el ezt a gyakorlatot: Állj meg egy nap többször! És tedd fel magadnak ezt a kérdést: Figyeltem-e önmagamra és életemre? (figyeltem-e, hogy kinek, mit és hogyan mondok? Figyeltem-e hogy, pihenjek és törődjek magammal is és a családommal is ne csak dolgozzak?) Naponta egyszer-kétszer szakíts rá időt, hogy egyszerűen jelen légy a külső világ számára! Tartsd féken szétszórt gondolataidat, egyszerűen tudomásul véve őket s megmondva nekik, hogy most más dolgod van.
Miért van ennyire szükségük az embereknek (a hobbitoknak és a tündéknek) a szépségre és a kreativitásra? Tolkien, mint hívő ember számára a legmélyebb magyarázat teológiai: Isten teremti a világot, és ő teremtőként valódi értelemben vett művész. Azért találunk boldogságot a szépségben és a kreativitásban, mert forrásunkat ezekben találjuk meg, s mert utunk végső célja is a szépségben és a kreativitásban keresendő, hogy olyat alkossunk, ami szép.
Szánjunk időt a tehetségünk kibontakoztatására, zenéljünk, fessünk, hímezzünk, alkossunk finom süteményeket, csinosítgassuk a lakásunk, végezzünk olyan dolgokat, amelyekben kiélhetjük a
kreativitásunk, ahol gondolatainkat ki tudjuk szakítani a mindennapokból és el tudunk merülni a jelen szépségében, élvezzük, hogy szépet alkothatunk.
Folyt.köv.
Forrás: Gregory Bassham, Eric Bronson: A Gyűrűk Ura filozófiája c. könyv
http://boldogsag-utazasistilus2018.blog.hu/2018/04/27/az_idegrendszerunk_erositese_2_resz
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.